Pazartesi, Ocak 18, 2021

Sara’nın Rojava’daki izi: Özgür Kürdistan ve özgür kadın

Okumalısınız

Kapitalizmde asgari ücret nedir ve kimlere verilir?

Kemal SOBE Asgari ücret kapitalizmin üretici güçlere ödediği açlıktan ölmeme ücretidir. Asgari ücret insanca yaşam için gerekli bir miktar olmayıp,...

Özsavunma savaşı varlık savaşıdır

Tekoşin TOPRAK Öz savunma bilinci olmayan ya da zayıf kılınan, enerji taşıyan her maddede olup kendisi olmaktan çıkan, duyguların ruhu,...

Gençlik yürürse faşizmi yıkar

Selahattin ERDEM Genç eylemciler yine antifaşist mücadeleye hoş gelmişlerdir. Boğaziçi Üniversitesi gençliğinin direnişi sanki bir kıvılcım gibidir. Gerçekten de Mahir,...

Dokunduğu her hayatta derin izler bırakan Sara, Rojava’da da bugün on binlerce kadının takip ettiği izler bıraktı. Sara’nın hayatına dokunduklarından biri olan Diya Ciwan, “Onun gözlerinde özgür Kürdistanı ve özgür kadını gördüm” diyor.

Silinmez izler bırakır, geçtikleri yollarda, devrimciler… Asırlar geçse de silinmesi zordur devrimcilerin bıraktığı izlerin ve her zaman o izleri takip eder birileri…9 Ocak 2013’te Paris’te iki yoldaşıyla birlikte katledilen Sakine Cansız (Sara) da Dersim dağlarından Amed Zindanı’na, Kürdistan dağlarından ve Rojava’ya ve Avrupa’ya kadar iz bırakan bir devrimciydi.

Dersim dağlarında Besêlerin izini takip eden ve geçtiği her yerde özgürlük takipçileri için izler bırakan Sakine Cansız (Sara) Rojava Kürdistanı’nda da bugün on binlerce kadının takip ettiği izler bıraktı.

SARA ONLARIN DA YAŞAMINA DOKUNDU

Çünkü, “Hep Kavgaydı Yaşamım” diyen Sara, “İlk karşılaşmalar, ilk hissetmeler… Hepsi de çok önemli” diyordu ve dokunduğu her hayatta derin izler bırakıyordu.

Sara’nın mücadelesi ve duruşu ile yaşamlarında iz bıraktıklarından biri de Dêrik’in Til Cemal köyündeki Behzat Mihemed İsmail ve Diya Ciwan (Sumeya Belto) çiftiydi.

BİR YAZMANIN İÇİNDEKİ EMANETLER…

Rojava’daki çalışmalarının ardından 1992 yılında dağ yolundayken, Dêrik’te 9 gün ve 9 gece boyunca Behzat Mihemed Îsmaîl ile Diya Ciwan’ın misafiri olan Sara, onların hayatına da dokunmayı başardı.

Kutsal bir emaneti taşır gibi taşıdığı yazmanın içinden o, 9 gün ve 9 gecelik misafirlikte çekilmiş bazı fotoğrafları da ilk kez ANF’yle paylaşan Diya Ciwan, “Onun gözlerinde özgür Kürdistan ve özgür kadın aşkını gördüm” diyor.

SARA’YLA İLK KARŞILAŞMA

O misafirliği ilk anlatmaya başlayan Behzat Amca, daha önce de gerillaların dağa giderken birçok kez evlerine geldiğini söylüyor.

1992 yılında da Mahsun Korkmaz Akademisi’ndeki eğitimlerinin ardından dağa gitmeye çalışan kalabalık bir grup gerillanın evlerine geldiğini söyleyen Behzat Amca, “70-80 kişilik bir grup geldi. Aralarında heval Sara da vardı” diyor.

‘HEVAL SARA’YI ZİNDANDAKİ DİRENİŞİYLE ZATEN TANIYORDUK’

“Ama biz Heval Sara’yı zaten daha önce Amed Zindanı’ndaki direnişiyle tanımıştık” diyor ve ekliyor: “İlk defa yüz yüze görüyorduk. O zaman ciddi sağlık sorunları vardı. Zindanda ağır işkenceler görmüştü ve hala onun etkisi vardı.”

Sara’nın ağırlıklı olarak Zazaki, kendilerinin de Kurmanci bilmelerinden dolayı çok iyi iletişim sağlayamadıklarını söyleyen Behzat Amca, “Ciddi sağlık sorunları vardı, belliydi. Ama moral olarak Kürtlük davasına ve ideolojisine çok bağlı olduğunu anlıyorduk” diye anlatıyor.

‘YOLDAŞLARI VE DOSTLARI DAVASINI SÜRDÜRÜYOR’

“9 gün, 9 gece bizim yanımızda kaldı. Geldiklerinde çok sevindik, aynı şekilde gittiklerinde de çok üzülmüştük. Ama davalarının bunu gerektirdiğini anlıyorduk” diyen Behzat Amca şunları dile getiriyor: “Paris’te şehit düştüğünde ise inanılmaz bir acı hissettik. Ama yoldaşları ve dostlarının sonuna kadar onun davasını sürdüreceğine ve zafere ulaştıracağına inancımızı hiçbir zaman yitirmedik.”

‘O RESMİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIM’

Sakine Cansız’ı daha evlerine gelmeden önce, gıyabında tanıdıklarını söyleyen Diya Ciwan ise “Bir sabah erken saatte heval Sara’yı bizim evde gördüğümde bir kadın olarak çok sevinmiştim” diyor.

Lehçe farkına rağmen birbirlerini anladıklarını söyleyen Diya Ciwan, “Küçük bir kızım vardı, ismi Fidan. Sürekli onu kucağına alıp odada dolaşıyordu. Onun o resmi hala gözlerimin önünde ve hiçbir zaman unutmayacağım” diye anlatıyor.

‘EN GÜZEL YAŞAM ÖZGÜR KÜRTLÜK YAŞAMIDIR’

Diya Ciwan Sakine Cansız’la bir sohbetlerini de şu sözlerle anlatıyor: “Bir gün kendisine ‘sen bu kadar güzelsin, neden her şeyi ardında bırakıp bu zor yaşamı seçtin’ diye sordum. O da “En güzel yaşam özgür Kürtlük yaşamıdır. Özgür olmadığımız sürece hiçbir yaşamı güzel saymayacağız. Güzellik ülkemizde, toprağımızda, dağlarımızda özgür yaşamakla mümkündür’ demişti.”

‘ONUN GÖZLERİNDE DİRENİŞ RUHUNU GÖRDÜM’

“Bir kadın olarak bu sözlerden çok etkilenmiştim. Onun gözlerinde direniş ruhunu, özgür Kürdistanı ve özgür kadın aşkını görüyordum” diyen Diya Ciwan, şunları dile getiriyor: “Kadınlar olarak onun izini süreceğimizin sözünü bir kez daha vermek istiyorum. Düşman Sara’yı şehit düşürerek başardığını sanıyorsa yanılıyor. Şu anda Sara’nın izinde yürüyen on binlerce kadın var.”

- Advertisement -

En Çok Okunanlar

Gerilla TV’den yeni eylem görüntüsü

HPG Basın İrtibat Merkezi, eyleme ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: "Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında güçlerimiz, 1 Haziran...

Gerilla TV yeni eylem görüntüsü yayınladı

HPG Basın İrtibat Merkezi, eyleme ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtmişti: "Medya Savunma Alanları’ndan Heftanin bölgesinde devam etmekte olan Cenga Heftanin...

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı: 1005 işgalci Türk askeri cezalandırıldı

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, 2020 yılı savaş bilançosunu açıkladı. Gerilla güçlerinin gerçekleştirdiği eylemlerde 9’u rütbeli olmak üzere 1005...

YPS Şehit Mazlum Tekdağ Misilleme Timi’nden polislere yönelik sabotaj eylemi

YPS Şehit Mazlum Tekdağ Misilleme Timi ‘’Özgürlüğü Sağlama Hamlesi’’ kapsamında, yol kontrolü yapan polislere yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirdiğini duyurdu. https://videopress.com/v/MiEE0gwQ?preloadContent=metadata Eyleme...

Furuğ’u hatırlamak ve ‘beşiklerin utançtan mezara sığındığı’ günler

Savaşlar ve kan yatağının ortasında; çocuk bedenini lime lime tartışan ve erkeklik pazarına süren bu zamanlarda hatırlamalı en çok Furuğ...

Ateşin Çocukları İnisiyatifi’nden Rize’de eylem

Ateşin Çocukları İnsiyatifi yazılı bir açıklama yaparak gerçekleştidiği yakma olaylarına ilişkin bilgi verdi. Ateşin Çocukları’nın “Çete başı Erdoğan’ın memleketi...

En Son Paylaşılanlar

- Advertisement -